rev="post-1285" No Comments
Предговор:
Преди време тръгнахме с LZ1DAF да поработим портативни на открито. Разполагахме с жична антена обърнато V, издигнато на прът за въдица. Можехме да работим на 7МХц и на 14МХц. На 7 нямахме успешни връзки и преминахме на 14, където нещата започнаха да се случват. Та след като се наиграхме и споделихме приключението в компанията на пловдивския радиоклуб LZ1KSP, отнесохме малко критики, че не сме помислили за българските радиолюбители, като сме работили на 14МХц. Какво да го вземат шипките значи това!?
Млади и зелени, бяхме чували, че имало глухи зони на някои обхвати по някога, но на никой от нас не му мина през ума за това.
Обичайното в радиолюбителските среди е да се дават акъл, за нещо банално и елементарно, което не заслужава кой знае колко внимание. Другото (както и в нашия случай) е “тайна” и те пращат да четеш. В крайна сметка от Интернет успях да извлеча следната информация в максимално резюмиран вид:
Skip zone или мъртвата зона е зоната от края на покритието на приземната вълна до началото на покритието на отразената от йоносферата вълна.
На картинката се вижда за коя зона става въпрос.
И за да има смисъл от тази статия ще напиша и малко цифри:
Обхват Ден Нощ
160м 0км 0км
80м 0км 0км
40м 80км 500км
30м 500км 1000км
20м 800км 1600км
15м 1300км -
10м 2000км -
Това са приблизителните разстояния от мястото на антената до края на мъртвата зона (skip distance). Разбира се те зависят от слъчнчевата активност и състоянието на йоносферата, но са достатъчни, за да послужат като ориентир. 10м и 15м обхватите “затварят” нощем.
Последни коментари